Кліщі

П’ять фактів

 • Кліщі активізуються, коли середньодобова температура перевищує 5°C. Вони виживають під сніговим покривом навіть тоді, коли температура коливається нижче температури замерзання.
 • Вони є переносниками захворювань, які можуть мати довгострокові наслідки для здоров’я. Серйозні випадки інфекції призводять до анемізації тварин-хазяїв. Тільки комарі мають більший вплив на здоров’я людини, ніж кліщі.
 • Кліщі чатують на своїх хазяїв у парках, у зелених зонах міста та садах.
 • Вага тіла дорослої самки може зрости в багато разів (від 80 до 120 разів). Кліщ може залишатися прикріпленим до свого хазяїна від 10 до 14 днів.
 • Препарат «Фіприст® Комбо» допомагає захистити тварину від кліщів.

Які кліщі небезпечні і де вони найчастіше прикріплюються до тіла?

Один і той же вид кліщів становить небезпеку як для людини, так і для домашніх тварин.

В Європі та Україні інфекцію найчастіше викликають:

 • Ixodes ricinus;
 • Dermacentor reticulatus;
 • Rhipicephalus sanguineus.

Вони можуть прикріплюватися до різних частин тіла, але найчастіше вибирають частини тіла з меншою густиною волосся, де тонша шкіра (наприклад, на обличчі, вухах, під пахвами, між пальцями ніг, в паху та навколо заднього проходу).

Що робити, якщо Ви помітили кліща?

Після кожної прогулянки на свіжому повітрі оглядайте собаку на предмет наявності кліщів. Використовуйте щітку для собак з густим хутром. Якщо ви помітили кліщів, негайно видаліть їх. Шанси заразити хазяїна збільшуються, якщо кліщі залишаються прикріпленими. Інфекція може передаватися тільки якщо кліщ прикріплений принаймні 24 годин.

Як правильно видалити кліща?

 1. Видаліть кліща за допомогою щипців з дрібним наконечником або спеціальних інструментів для видалення кліщів.
 2. Візьміть кліща впритул до його головної частини або рота якомога ближче до точки проникнення у шкіру. Будьте обережні, щоб не схопити його за тулуб. Не стискайте його.
 3. Виймайте кліща плавно і повільно, не прокручуйте.
 4. Покладіть кліща в скляну банку, наповнену спиртом.
 5. Продезінфікуйте місце укусу спиртом.
 6. Продезінфікуйте також пінцет.
 7. Ретельно вимийте руки.

Важливо

Не наносіть на шкіру спирт або масло до того, як витягнете кліща. Якщо так зробити, то кліщ буде зазнавати стресу та буде схильний до виділення більш патогенних мікроорганізмів у кров хазяїна.

Як можна запобігти укусу кліща?

Використовуйте розчин, що діє при контакті, а це означає, що паразит загине, якщо він потрапить на шкіру або хутро обробленої тварини. Речовина не засвоюється в організмі і не навантажує організм. Крка рекомендує препарат Фіприст® Комбо для собак та котів!

 1. McMahon C, Kröber T, Guerin PM. In vitro assays for repellents and deterrents for ticks: differing effects of products when tested with attractant or arrested stimuli. Med Vet Entomol 2003; 17: 370–8.
 2. Romi R, Peragallo M, Sarnicola G et al. Impregnation of uniforms with permethrin as a mean of protection of working personnel exposed to contact with hematophagous arthropods. Annali di igiene: medicina preventiva e di comunita 1977; 9 (4): 313-9.
 3. Institute of Medicine. Gulf War and Health: Vol. 2. Insecticides and solvents. Washington, DC: National Academies Press, 2003; 57–63.